Eğitim Bilişim Ağı (EBA)

EBA Canlı Ders Sdk init Failed-14 Hatası Çözümü

EBA Canlı Ders özelliği başladığından beri öğretmenler ve öğrenciler derslerine EBA üzerinden devam edebiliyorlar. Bu canlı derslere bağlanırken en fazla karşılaşılan sorunlardan birisi “Sdk init Failed-14” hatası.

SEBEPLER

Bu hatanın genelde 2 sebebi olabiliyor. Bu iki durumu ortadan kaldırdığınız zaman artık bu hatayı almadan rahatlıkla EBA Canlı Derse bağlanabilirsiniz.

Sebep 1: EBA Canlı Derse bağlanırken üst üste Derse Katıl’a tıklayıp EBA Canlı Ders uygulamasının birkaç defa açılması.

Sebep 2: EBA Canlı Ders Uygulamasını bilgisayarınıza kurarken bilgisayarınızda çalışır vaziyette Anti-Virüs programı olması. Bazı anti-virüs programları kurulumda EBA Canlı Ders programı dosyalarının eksik yüklenmesine sebep oluyor. .dll ile başlayan hataların alınma sebeplerinden birisi de bu.

ÇÖZÜMLER

Çözüm 1: Öncelikle Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonu ile görev yöneticisi açılır. Buradan aktif vaziyette çalışan EBA Canlı Ders uygulamaları varsa bunlar sonlandırılır. Bu işlemin bir başka yolu da bilgisayarı kapatıp açmaktır.

Çözüm 2: Birinci çözüm işe yaramamışsa ve hala aynı hatayı almaya devam ediyorsanız kurulum aşamasında sorun yaşamışsınız demektir. Bunun çözümü için öncelikle denetim masasından programlar bölümünde kurulu olan EBA Canlı Ders uygulamasını kaldırınız. Daha sonra C:Program Files (X86) veya C:Program Files klasörü içinde yer alan EBA Canlı Ders klasörünü siliniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra Anti-Virüs programınızın korumasını devre dışı bırakın. Varsa yine bilgisayarınızda güvenlik duvarı onu da devre dışı bırakın. Bu işlemleri yaptıktan sonra EBA Canlı Ders uygulamasını EBA’dan Uygulama İndir butonunu kullanarak indirip yeniden kurun. (Varsa daha önce indirdiğiniz dosyadan da kurabilirsiniz.) Bu işlemi yapıp canlı derse bağlanmaya çalıştığınızda artık “Sdk init Failed-14” hatası almayacaksınız.

Mehmet Ural

Trabzon Yomra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Fatih Projesi Eğitmeni

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Hocam tüm dediklerinizi yaptım. Hala aynı hatayı alıyorum. Ve “EBA Canlı Ders” adlı klasörü silmeye çalıştığımda “Bu klasör kullanılıyor.” uyarısını alıyorum silindiği halde.

 2. Anti-Virüs programı devre dışı kalınca bizim açımızdan tehlikeli olmaz mı? Bence bu zoom programını hiç kullanmayacaktılar.

 3. olmuyor denedim hepsini yaptım tum runtime ları yukledım aklna gelen ne varsa yapıyorum olmuyor

 4. boş boş boş arkadaşlar canlı dersiniz olduğunda katıl dediğinizde uygulamayı yükle var ona tıklayın yükleyin kurun ardında sizşn bilgisayar veya telefonda olanı da kaldırıyo ve ardından kurulum bitiyor daha sonra canlı derse katıl dediğinizde direk canlı derse aktarıyor sizi yani kimyazdıysa boş boş boş abicim daha sade yollar dene

 5. Arkadaşlar programı üst üste kurun sorun çözülüyor ama sonra yine aynı hatayı vericek hep aynı işlemi 2 3 kez tekrarlayarak düzelte bilirsiniz

 6. bilgisiyarımda antivirüs programı yok ve hala aynı hatayı veriyor arkada hiçbir eba ders açık değil kendi programınızı yapmaz başka yerlerden alırsanız böyle olur milletin kendisi geçeli çok oldu biz daha hayla burada hatayla uğraşıyoruz “discord,zoom,skype” gibi uygulamalar var iken devletin bize verdiği hatalı uygulamalarla ders anlamaya çalışıyoruz daha hocanın sesi gelmiyor ve dersi hiçbirtürlü anlamıyorum diğer öğrenciler dersi sabote ediyor nereye gidiyor bu eğitim

   1. dostum, eba zoomun üzerinde değişiklik yapıp bize sunuyor, yani ebayla zoom aynı değil, eba canlı ders tamamen aynı değil zoom ile yani

 7. Canlı yayın saatini yanlış söylüyor. Canlı derse katıl dediğinde katılmıyor. Dersimize hangi saatte gireceğimizi şaşırıyoruz. Eba saatimize uygun olmadığı saatler olduğu için girmiyor.

 8. Abiciğim , Ablacığım kim yazdıysa çook teşekkur ederım . İşey yaradı. Allah Razı Olsun 😀 THANK YOU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu