Gündem

Türk Milli Klavye Takımımız Dünya Rekoru ve Sekiz Madalyayla Dünya Şampiyonu Oldu

Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve dünya genelinde on binlerce yarışçı elemeleri sonucunda yapılan, bu yılın Dünya İnternet Klavye Şampiyonası’nda Türk Millî Takımı dünya şampiyonu olurken küçükler kategorisinde Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulundan Nisan Maya TUNÇOĞLU dünya rekorunu kırdı.   

Finalleri, 1490 yarışçının katılımıyla 14 Nisan ? 1 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılan, 30 ülkenin katılımıyla gerçekleşen şampiyonada anadil ve çok dilli (17 dil) ayrımıyla, 4 yaş kategorisinde iki yarış gerçekleşti. Toplam 8 yarıştaki en iyi 3’er yarışçıya 24 madalya verildi.

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu (INTERSTENO) Türk Grubu Başkanlığı tarafından kurulan Türk Klavye Millî Takımımız biri dünya rekoru olmak üzere 3 şampiyonluk, 2 ikincilik ve 3 üçüncülükle 8 madalya kazanarak takım halinde bu yıl da dünya şampiyonu oldu. Türk Klavye Millî Takımı’nı Çekya (8 madalya: 2 şampiyonluk, 2 ikincilik, 4 üçüncülük), Japonya (2 madalya), İtalya (2 madalya), ABD (2 madalya), Rusya (1 madalya) ve Polonya (1 madalya) ile takip etti.

Şampiyonada;

  • 0-12 yaş Küçükler Kategorisinde Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulundan Nisan Maya TUNÇOĞLU, dünya rekoru kırarak dakikada net 109 sözcük;
  • 21-99 yaş Deneyimliler Kategorisinde Ankara T.C. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığından Celal AŞKIN dakikada net 153 sözcük;
  • 0-12 yaş Küçükler Kategorisinde Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulundan Nisan Maya TUNÇOĞLU 15 dilde net 47366 vuruş yazarak kategorilerinin dünya şampiyonu oldular.

Türk Millî Takımı’ndan madalya kazanan diğer yarışçılar isimleri şöyle:
Rümeysa ÖZEN (Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu 2 madalya),
İlyas PAMUKÇU (Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi),
Enes ÖZTAŞ (Afyonkarahisar/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu),
Celal AŞKIN (Ankara T.C. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı).

Derece ve ayrıntılara: https://www.interstenoturk.org/2020-dunya-internet-klavye-sampiyonasi/yaris-sonuclari adresinden ulaşılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehmet Ural

Trabzon Yomra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Fatih Projesi Eğitmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı