e
sv

Uzaktan Canlı Ders Amacıyla Kullanılan Zoom Programını Kullanırken Dikkat Edilecek Güvenlik Önlemleri

263 Okunma — 05 Nisan 2020 12:45
avatar

Mehmet Ural

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uzaktan canlı ders amacıyla kullanılan zoom meeting programını kullanırken alınabilecek bazı güvenlik ayarları aşağıda sunulmuştur
Bu amaçla; öncelikle derslerinize girişler mutlaka şifreli yapılmalıdır. Yani sadece ID numarası ile yapılan girişler bu konuda ki tehlikelere açıktır. Sizin toplantı numarasını bir şekilde elde eden biri toplantınıza sıza bilir. Yine toplantı numaralarınız sosyal medyada da paylaşmamak alına bilecek önlemlerdendir. 

A. Toplantıyı şifreli olarak ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 
1. Toplantı planlama sayfasına gidilir

2.  Toplantı şifre gerektirir kısmı işaretlenir

B. Bekleme Odasını Aktifleştirmek Zoom firması 02 Nisan dan itibaren ders ve toplantıya katılacakların öncelikle bekleme odasında tutulması öğretmenin veya toplantı sahibinin bekleme odasında ki öğrencileri tek tek veya toplu olarak toplantıya kabul edilmesi şeklinde bir durumun varsayılan olarak ayarlanması konusunda güncelleme yapacağını  duyurdu. Siz bekleme odası seçeneğini şimdide aktifleştirebilirsiniz. Böylece toplantıya veya derse katılacak kişileri bekleme odasından seçerek istemediğiniz kişilerin toplantıya katılmasını sağlayabilirsiniz.Bekleme odasını aktifleştirmek için işlem adımları 1.     Planlama düğmesine basılarak toplantı planlama ekranı açılır.

2.     Açılan ekranın altında yer alan gelişmiş Ayarlar ‘Advanced Options’ tıklanır ve SCHEDULE düğmesi tıklanarak toplantı planlanır.

3.Açılan ayarlardan     Bekleme odasını aktifleştir ‘Enable Waiting Room’  seçeneği işaretlenir

Ek bilgi: Aynı alanda toplantıya katılanların sizden önce toplantıya katılmalarına izin vereme ‘Enable join before host’işareti kaldırılabilir.
C.  Sizden başka kimsenin ekran paylaşımı yapmasını istemiyorsanız  işlem adımları 

1. Bir toplantı başlattıktan sonra ‘Share Screen’ düğmesinin yanında bulunan yukarı oku tıklanır açılan listeden ileri paylaşım özellikleri  ‘Advanced Sharing Options…’ tıklanır

2.     Açılan ekranda ‘kim paylaşım yapabilir?’ ‘Who can share?’ kısmında ‘yalnızca ev sahibi (toplantı sahibi)’ ‘Only Host’ seçeneği işaretlenir.

Ç. Toplantı sırasında öğrencilerinizin birebirleri ile mesajlaşmasını kısıtlamak
Ekranın alt kısmında bulunan sohbet ‘Chat’  (1 ) düğmesi tıklandıktan sonra açılan ekranda  ‘File’ menüsünün yanında yer alan  ‘…’ (2) düğmesi tıklanır  ve açılan ‘Katılımcılar kimle sohbet edebilir’ kısmında ‘Sadece toplantı sahibi ile’ ‘Host only’ işaretlenir

D. Toplantıya başladıktan sonra yeni girişleri engellemek
Ekranın alt kısmında bulunan ‘Manage Participants’ (1) tıklanır sol tarafta açılan  alanda ‘More’ (2) düğmesi tıklanır. Açılan menüde ‘toplantıyı kitle’ ‘Lock Meeting’ (3) işaretlenir·      E. Ekran paylaşımı yapıldığında veya beyaz tahta açıldığında sizden başkasının ekranı yazıp çizmesini istemiyorsanız.
 Ekran paylaşımı sırasında üst kısmında bulunan menüde ‘More’ Seçeneği tıklandıktan sonra açılan menüde  ‘Disable Attandee Annotation’  işaretlenir.

Aynı işlemi cep telefonunda yapmak için; ekranın alt kısmında yer alan ‘More’ düğmesi tıklandıktan sonra açılan menüden ‘Meeting Settings’ tıklanır.  Açılan ekranda  ‘Disable Attandee Annotation’  işaretlenir.

Kaynak: http://blog.nacibayrak.com.tr/2020/04/uzaktan-canl-ders-amacyla-kullanlan.html

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Zoom Nedir? Nasıl Kullanılır? Zoom Uygulaması İle Canlı Ders Nasıl Yapılır? – Teknolojik Öğretmenler
  1 sene önce

  […] !!! Uzaktan Canlı Ders Amacıyla Kullanılan Zoom Programını Kullanırken Dikkat Edilecek Güvenl… […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Uzaktan Canlı Ders Amacıyla Kullanılan Zoom Programını Kullanırken Dikkat Edilecek Güvenlik Önlemleri