DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ONS

2.400,85%-1,80

BİST100

11.156,20%0,15

a

Bilgisayar ve Mobil Cihazlar için Ekran Çizim Araçları

Uzaktan eğitim sürecinde kullanılan Zoom, Microsoft Teams, Google Meet vb, platformlar bünyelerinde çizim araçlarını barındırsalar da bazı sınırlılıklarının olduğu da bir gerçek. Bu araçlar öğretmenlerin/eğitimcilerin sunum ve ders anlatımlarında çok işine yarayacağı gibi farklı kullanıcıların da ekran üzerinde işaretlemeler yapıp bunları istedikleri ortamlara kaydedip kullanmalarına da yarayacak.

A. Bilgisayarlar İçin Ekran Çizim Araçları1. EPİC PEN

Kurulum:Akıllı Tahtalarda kullandığımız Epic Pen programını üretici firmanın https://epic-pen.com/#download adresinen Free verisyonunu indirerek kullanmaya başlayabilir yada https://www.oyunindir.vip/program-indir/epic-pen-pro-indir-full.html# adresinden tam sürümünü indirebilirsiniz.

Epic Pen Pro versiyonunu yukarıda belirttiğim linkten indirdikten sonra programı kurunuz ve crack klasörü içerisinde bulunan EpicPenUIStandard.dll dosyasını kopyalayarak C:\Program Files (x86)\Epic Pen yolunu izleyerek programın kurulduğu bu klasör içerisine yapıştırın. Daha sonra programı tam sürüm olarak çalıştırabilirsiniz.

Epic Pen mouse işaretçisi ile bilgisayar ekranınıza çizimler yapabilir ve oluşan görüntüyü resim dosyası olarak kaydedebilirsiniz. PC üzerinde eğitim amacıyla veya herhangi bir konuda bilgi verme amacıyla çizimler yaparak ekran görüntüsünü kaydedip arkadaşlarınıza iletebilirsiniz. Ekran çiziminde kalem kalınlığı değiştirme, renk ayarı yapabilme ve silgi kullanma özelliği de bulunuyor. Aşağıdaki görselde Epic Pen ile kullanabileceğiniz araçları inceleyebilirsiniz.

2. FATİH KALEM

Fatih Projesi kapsamında geliştirilen, etkileşimli tahtaların daha verimli kullanılmasını sağlayacak olan Fatih Kalem uygulamasını bilgisayarınızda da kullanmak için kurulum ve taşınabilir sürümlerine https://www.eba.gov.tr/yardimci-programlar linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca programın kullanımı ile ilgili tanıtım videosu ve gerekli açıklamalara da ulaşabilirsiniz. 

B. Mobil Cihazlar İçin Ekran Çizim Aracı

Draw on Screen

Android yüklü mobil cihazınızın uygulama mağazası olan PlayStore’a giderek bu kullanışlı aracı cihazınıza yükleyebilirsiniz. Eğer derslerinizi yada toplantılarınızı mobil cihazınızla yapıyorsanız ekran üzerine işaretlemeleri bu aracı kullanarak çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. 

Uygulamanın kullanımı kolay olduğu için anlatımı sadece görsellerle yapmayı düşünüyorum. Görselleri incelerseniz programla ilgili detayları görebilirsiniz. Yükleyip denemenizi tavsiye ederim hoşunuza gidecektir.

Uygulamayı açtıktan sonra çizim araçlarını Start butonuna bastıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamayı Stop butonuna basarak durdurabilirsiniz.

Ekranın solunda açılan araçlar artık bütün uygulamaların üzerinde olacaktır. Yani kullanımınıza daima hazır.

Aşağıdaki görselde araçların ne işe yaradığını görebilirsiniz.

Uygulamanın ekranda çok yer kapladığını düşünüyorsanız sol üsteki kalem sembolüne tıklayarak aracı minimize edebilirsiniz.

Aracın en altındaki Exit butonuna basarak uygulamayı kapatabilirsiniz.

Kaynak: https://kiremithaneelektrikelektronik.blogspot.com/ Çalışmayı hazırlayan Erhan ÖZTÜRK hocamıza teşekkürler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Etkileşimli Tahtalar için Fatih Kalem İndir

HIZLI YORUM YAP