DOLAR

32,2090$% 0.07

EURO

35,0202% 0.02

STERLİN

41,0500£% 0.14

GRAM ALTIN

2.513,08%0,12

ONS

2.427,03%0,05

BİST100

10.739,57%0,90

a

Chrome Dosya Güvenli Bir Şekilde İndirilemiyor Hatası ve Çözümü

Google Chrome kullanıcıları herhangi bir konumdan dosya indirmek istediğinde güvenli bir şekilde indirilemiyor hatasıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu özellik her ne kadar birçok kişiyi memnun etmese de bilgisayarında virüs programı kullanmayan kişiler için adeta hayat kurtarıcı olabiliyor. İndirme hatası genellikle “HTTP” uzantısına sahip olan internet sitelerinden dosya indirmek istediğinizde karşınıza çıkmaktadır. Bu hatayı tamamıyla ortadan kaldırmak ve özgürce dilediğiniz siteden güvenli olsa da olmasa da dosya indirme işlemini gerçekleştirmek için içeriğimizde yapmanız gereken işlemleri sizlerle paylaşıyoruz.

“HTTP” İle Başlayan Sitelerden İndirme Nasıl Yapılır?

HTTPS” uzantısı günümüzde halen daha birçok site tarafından kullanılmıyor. Bu da ilgili uzantıya sahip olmayan internet sitelerinden yapılacak olan indirmelerin olumsuzlukla sonuçlanmasına sebep oluyor. Bu sitelerde bulunan bir dosyayı indirmeye çalıştığınızda dosya doğrudan engelleniyor. İndirme sorununu çözmek için sizlere yardımcı olacak üç farklı yöntemi açıklıyoruz.

Yöntem 1: Google Chrome Ayarlarını Güncelleyin.

Chrome’da dosya indirme işlemleriyle ilgili ayarları yapılandırabileceğiniz bazı bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler aracılığıyla ilgili ayarları güncelleyerek dosya indirme hatasının ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

 • Adım 1: “Google Chrome” tarayıcısını açın.
 • Adım 2: Tarayıcının adres çubuğu kısmına aşağıdaki kodu yazın.

chrome://flags/#treat-unsafe-downloads-as-active-content

 • Adım 3: “Treat risky downloads over insecure connections as active mixed content” yazısının sağ tarafındaki butonu tıklayın.
 • Adım 4: Butona tıkladığınızda çıkan seçenekler arasından “Disabled” olanı seçin.
  "Disabled" Yapma Adımı
 • Adım 5: Tarayıcınızı kapatın ve tekrardan açın.

Bu adımlar neticesinde internet tarayıcınızı kullanarak güvenilir olmayan sitelerden yapacağınız indirme işlemleri hiçbir şekilde otomatik olarak iptal edilmeyecektir.

Yöntem 2: Google Chrome Güvenlik Ayarlarını Değiştirin.

Bir önceki yöntemde “Deneysel Özellikler” ile ilgili ayarlamalar yaparak dosya indirme sorununu ortadan nasıl kaldırabileceğinizden bahsetmiştik ancak bu özellikler tarayıcıya getirilen her güncellemede değiştirilmektedir. Hâl böyle olunca bir girdiğinizi bir sonraki girişte bulmanız mümkün olmayabilir. Bu sebeple “Gizlilik ve Güvenlik” ayarlarını yapılandırmak sizler için daha mantıklı olacaktır.

 • Adım 1: “Google Chrome” tarayıcısını açın.
 • Adım 2: Tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan “Üç Nokta” simgesine tıklayın.
 • Adım 3: Burada sizi karşılayan seçenekler arasından “Ayarlar” butonuna dokunun.
 • Adım 4: Bu sayfada “Gizlilik ve Güvenlik” başlığı altındaki “Güvenlik” sekmesine
  tıklayın.
  "Güvenlik" Sekmesini Gösteren Adım
 • Adım 5: “Güvenli Tarama” adı altındaki seçeneklerden “Koruma Yok (Önerilmez)” seçeneğine basın.
  Chrome Korumasını Kapatma Adımı

Bu adımların ardından aynı şekilde bir önceki çözüm yönteminde olduğu gibi güvenli olmayan bir internet sitesine girdiğinizde o siteden yapacağınız indirmeler tarayıcı tarafından otomatik olarak engellenmeyecektir.

Yöntem 3: Bilgisayarınızdaki Virüs Programını Pasif Hale Getirin.

Google Chrome’dan herhangi bir dosya indirirken indirme başarısız hatası almanızın tek sebebi tarayıcı içerisindeki koruma sistemi olmayabilir. Bu doğrultuda yukarıdaki ayarları gerçekleştirdiğinizde halen daha indireceğiniz dosya indikten sonra otomatik bir şekilde siliniyorsa bu işlemi bilgisayarınızda kurulu olan virüs programının yaptığını anlamanız gerekiyor. Windows Defender ya da ekstra bir yazılım bilgisayarınızı koruma altına aldıysa her iki yazılımı da pasif hale getirmelisiniz.

Bu içeriğimizde sizlere Google Chrome aracılığıyla internetten dosya indirirken karşılaşılan indirme hatası sorununun çözümü adına bilgiler verdik. Tüm anlatılanları eksiksiz uyguladığınızda karşılaştığınız sorunun çözümüne rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Kaynak: https://help724.com/

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

PDF Bölme / Birleştirme Programı

HIZLI YORUM YAP