DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

a

Fatih Projesi 1. Faz 240 Gb SSD için PARDUS ETAP İmajı – Yeni SSD Harddiskler İçin…

Eğitimde FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak, okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek ve bilişim teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme süreçlerinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımını sağlamak amacıyla başlatılmıştır. Buna istinaden FATİH Projesi kapsamında 09.01.2012 tarihinde yapılan 1. Faz Etkileşimli Tahta Alım Sözleşmesi ile 3570 okulda 84.921 adet Etkileşimli Tahta (ET) kurulumu yapılmıştır.

Bahse konu ET’lerin kurulumlarından günümüze kadar geçen süre içerisinde HDD (Hard Disk Drive) ürücülerinde mekanik yıpranmaların, bozuk sektörlerin oluştuğu ve disklerin teknolojik olarak güncel ihtiyaçların gerisinde kaldığı görülmüştür. İllerden gelen bildirimlerde de 1. Faz ET’lerin performanslarının yetersiz kaldığı ve HDD disk arızası sebebiyle kullanım dışı kalan ET’lerin olduğu bildirilmiştir. Bu kapsamda ilgili ET’lere ait HDD disklerin SSD (Solid State Drive) diskler ile değiştirilmesinin performans artırımı için en ekonomik operasyon olacağı değerlendirilerek YEGİTEK Genel Müdürlüğünce ihaleye çıkılmış ve 60.000 adet SSD disk alımı yapılmıştır.

Eğitim ve öğretimin teknolojik gelişmelerle desteklenmesi, güçlendirilmesi ve eğitimde niteliğin yükseltilmesi bakımından büyük öneme sahip olan ET’lerin disk değişim işlemleri 3 Şubat 2020 tarihine kadar tamamlanacaktır.

Bu kapsamda okullara dağıtılacak olan SSD lerde kullanılabilecek Pardus Etap İmajını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

İNDİRME LİNKİ: https://drive.google.com/file/d/1qK9hc5fFDV88wblozhN1xmcDYgq9d1TK/view?fbclid=IwAR2MDF_xLRaGzxqu7tLD-QlJ5RorrkIRXFd2zAXY0kzHAfj-N0wH0UmorV0

Google Drive kota aşıldı uyarısı alıyorsanız buradaki yöntemi kullanarak indirebilirsiniz.

PARDUS ETAP FAZ – 1 SSD İMAJI İbrahim Paşa AKÇA’nın Hazırlamış Olduğu 5 Ekim İmajı Üzerinde Yapılan Değişiklikler & Eklenenler:

1. SSD için açılış ayarları optimize edildi.

2. Masaüstü arka plan resmi değiştirildi.

3. Scratch 3 yüklendi.

4. Coğrafi Küre uygulaması kaldırıldı. Google Haritalar kısa yolu masa üstüne eklendi.

5. Fatih kablosuz ağı tanıtıldı. Kablosuz ağlar görüntülenirken Fatih ağı seçildiğinde bağlantı kurulacak şeklinde ayarlandı.

6. DynEd güncellemesi yapıldı. Öğretmenler flash bellekleri ile oturum açtıklarında DynEd çalışıyor.

7. Ön tanımlı hesap olarak Öğretmen hesabı seçildi, Öğretmen hesabı için şifresiz giriş etkinleştirildi. Şifreli giriş yapabilmek için aşağıdaki adımları uygulayınız:
a) Tüm Uygulamalar
b) Ayarlar
c) Sistem Ayarları
d) Giriş Ekranı
e) “Kullanılabilirlik” sekmesi
f) “Parolasız Girişi Etkinleştir” onay kutusundaki işareti kaldırın.
g) “Parolaya odakla” onay kutusunu işaretleyin.
h) “Otomatik Girişi Etkinleştir” onay kutusundaki işareti kaldırın.
i) Etkileşimli Tahtayı yeniden başlatın.

8. Öğretmen hesabında Mozilla Firefox internet tarayıcısı, swf eklentileri her zaman etkinleştirilecek şeklinde ayarlandı. Flash belleklerdeki veya dizine kopyalanan swf dosyaları Mozilla Firefox ile açılacak şekilde ayarlandı.

9. EBA’da bulunan sürükle bırak e-ierikleri için chromium uygulaması tercih edildi (Öğretmenler flash bellekleri ile oturum atıklarında EBA, Chromium ile açılıyor).

10. Kalem uygulamasının en son sürümü olan v3 yüklendi.

11. Öğretmen oturumuna şifre oluşturmak için:
i. EtapAdmin oturumunu açın.
ii. Uç birimi çalıştırın.
iii. “sudo passwd ogretmen” komutunu yazıp (çift tırnak dâhil değil) giriş tuşuna basın.
iv. EtapAdmin şifresini girip onayladıktan sonra sizden öğretmen oturumu için şifre belirlemenizi isteyecek. İstediğiniz şifreyi belirleyip onaylayın.
v. Tekrar şifre girmenizi isteyecek. Oluşturduğunuz şifreyi girin ve onaylayın.
vi. Öğretmen hesabı için şifre belirleme işlemi tamamlanmıştır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (9)

Sıradaki haber:

Fatih Projesi 1. Faz 240 Gb SSD için Windows 10 İmajı

HIZLI YORUM YAP