DOLAR

32,2122$% 0.09

EURO

35,0166% 0.03

STERLİN

40,9784£% 0.05

GRAM ALTIN

2.511,72%0,07

ONS

2.425,95%0,00

BİST100

10.739,57%0,90

a

Ortak Sınav Dağıtım Programı – İndir Kullan Ücretsiz

PROGRAMIN AMACI : Okullarda sınıflar karıştırılarak yerleştirme yapar. Öğrencilere adı soyadı okul numarası bilgilerinin yazıldığı yazılı kağıtları basar.

[​IMG]

PROGRAMIN KULLANIMI : Program olabildiğince en kolay tasarımla hazırlandı. Açılışta yandaki gibi menü yer almaktadır. Menü üzerinde butonları kullanarak işlemleri gerçekleştirebiliriz. Öncelikle tanımlamaları yapmamız gerekmektedir. Bu tanımlamalar öğrenci ve salon tanımlamalarıdır.

Öğrenciler butonuna basıyoruz. Öğrenci ekleme işlemini yapıyoruz. Öğrenci eklemeyi tek tek yapabileceğiniz gibi toplu olarak da yapabilirsiniz. Toplu öğrenci ekleme işlemlerinde eokulda öğrenci listesini açıp tüm listeyi seçip excele yapıştırarak yapabilirsiniz. Excel ile aktarımda format sırası bulunmaktadır. Bu şablonda yer verilmiştir. Mutlaka şablona göre aktarım yapılmalıdır. Excel aktarımın yapılabilmesi için bilgisayarda microsoft excel programınında yüklü olması gereklidir. Sınıf adı mutlaka numaradan oluşmalıdır.

[​IMG]

Öğrenci tanımlamadan sonra salonları tanımlamanız gerekmektedir. Öğrencileri salonlara ataması yapacaktır. Salonlar butonuna basıyoruz. Daha önceden öğrenci eklemesi yapıldı ise Sınıfları Salon Ekle butonuna basarak sınıf mevcutları kadar otomatik salon ekleyecektir. Bu ekleme sırasında karışıklık olmaması için başına SALON kelimesini eklemektedir.

[​IMG]

Tanımlama işlemini tamamladık artık dağıtma yapabiliriz. Dağıtım adı belirliyoruz. Daha önceden eklediğimiz sınıflar ve salonlar listelenecektir. Dağıtım yapılmasını istediğimiz sınıfları ve salonları seçiyoruz. ve Dağıtım Yap butonuna basıyoruz. Dağıtım yapılmış oluyor. Dağıtım algoritmasını yazının sonuna ekleyeceğim.

[​IMG]

Dağıtım yapıldı. Artık dağıtımın sonuçlarını Raporlar butonuna basarak alabiliriz. Hangi sınıftaki öğrencinin hangi salonda gireceği bilgisini Sınıflar altında bulunan Listeler butonuna basarak alabiliriz. Hangi salonda hangi öğrencilerin gireceği bilgisinin Salonlar altındaki Listeler butonuna basarak alabiliriz. Sınavlar butonu aktif değildir. Çünkü Sınav kağıtları yüklenmesi yapılmadı.

[​IMG]

[​IMG]

[​IMG]

Sınav kağıtlarını yüklemek için Sınav Yükle butonuna basıyoruz. Sınav kağıtları pdf formatında yüklenebilmektedir. Word yada excel formatındaki sınav kağıtlarınızı dışa aktarma seçeneğinden pdf formatına dönüştürünüz. Sınav kağıtları hazırlanırken üst kısımda 2,5 cm lik boşluk bırakılmalıdır. Buraya sınav ve öğrenci tanımları yer alacaktır.
Sınav yükleme işleminde öncelikle sınav kağıdı hangi sınıflara ait ise seçimini yapıyoruz. Sınav adını tanımlıyoruz. PDF dosyasını seçiyoruz. ve KAYDET butonuna basıyoruz. Bu şekilde listedeki tüm sınıfların sınav kağıtlarını tanımlıyoruz. Tanımlama tamamlandığında raporlar penceresindeki Sınavlar butonu aktif olacaktır. Birden fazla sayfalı PDF ekleyebilirsiniz. Program otomatik sayfalandıracaktır. Arkalı önlü çekim yapacaksanız çift sayılı sınav kağıdı eklemelisiniz.

[​IMG]
[​IMG]

Son olarak başta yapmanı gereken işi en son yazıyorum. Okul ve sınav bilgilerini Tanımlamalar menüsü altından yapabilirsiniz. Yine bu menü altında yeni bir eğitim öğretim dönemi için tanımlamalar yapacaksanız veri temizleme sekmesi içerisinden yapabilirsiniz.

[​IMG]

PROGRAM KULLANIMI TAMAMEN ÜCRETSİZDİR.
TEŞEKKÜR AMAÇLI LİSANSLAMA YAPABİLİRSİNİZ.

29/10/2019 — GÜNCELLENDİ.
Hatalar giderildi.
Arkalı önlü basıma göre pdf hazırlandı.

GOOGLE DRIVE DAN İNDİRİN

Programın Algoritması: Program seçilen sınıflardaki öğrencileri rasgele sayılar vererek sıralamaya sokar. Sonra sınıflarına göre gruplandırır. Sınıf mevcut sayısı en fazla olan 1. ve 2. sınıflardan öğrenci alarak yerleştirir. Yerleştirilen öğrenciler o sınıftan çıkarılır. Sonra işlemi tekrar eder. Tek sınıf kalır ise bu işlemi şube mevcut sayısı en fazla olan 1. ve 2. sınıflardaki öğrencilere göre yapar. Tek sınıf ve şube kaldı ise aynı sınıftaki öğrencileri yan yana yerleştirerek devam eder.

Bu algoritma mantığı ile matematiksel şartlar altında aynı sınıftan hiç bir öğrenci yan yana oturtmaz. Ama 100 9. sınıf öğrencisi,50 10. sınıf öğrencisi var ise doğal olarak 50 9. sınıf öğrencisi yan yana oturacaktır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
 • ZİVER ÖZDEN
  2 yıl önce
  0 0

  PROGRAM KULLANIMI TAMAMEN ÜCRETSİZDİR.
  TEŞEKKÜR AMAÇLI LİSANSLAMA YAPABİLİRSİNİZ.
  Yazmışsınız.

Sıradaki haber:

2019-2020 Bilgisayar Bilimi Kur-2 (Robotik) Yıllık Plan

HIZLI YORUM YAP