e
sv

TÜBİTAK 4006 Biyoçeşitlilik Proje Örneği – Askıda Tohum

10419 Okunma — 09 Aralık 2020 22:10
avatar

Mehmet Ural

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI

PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı: ASKIDA TOHUM
Alt Proje Türü: İnceleme
Alt Proje Alanı:  Biyoçeşitlilik / Değerler Eğitimi
Alt Proje Amacı:İnsanların, fabrikaların, atıkların vb. gibi çevreye zarar veren maddelerin çoğalması nedeniyle Türkiye’de ilk ve tek olan “Askıda Tohum” projesini başlatıp biyo çeşitliliği arttırmak ve korumak için özellikle yerli tohumun yaygınlaştırılmasını sağlamak ve ilerleyen zamanda projemizi ilerletip insanlara örnek olmak umuduyla projemizi gerçekleştireceğiz.
Alt Proje Yöntemi:Yerli bitki tohumlarını biriktirmek için ahşaptan, camdan, suntalamdan gözleri olan kutular hazırlayacağız. Küçük kavanozlar veya bu işi görecek plastik bir malzeme de kullanılabilir. Rafların – kavanozların üzerine bitki tohumunun ismi yazılır.
Cam kaplarda da sunum yapılabilecektir. Tohumlar hakkında bilgiler verip sergide sunulacaktır. Askıda tohum standından tohuma ihtiyacı olanlar da alıp kendi bahçelerine götürebilirler. Takas yapılırsa daha verimli bir işleyiş olur. İsteyen buradan tohum alabilecek isteyen de buraya tohum bağışlayabilecektir. Bahar aylarında bu tohumlar bahçeye ekilecektir.
Alt Projeden Beklenen Sonuç:İnsanların yerli tohumları ve diğer tohumları paylaşmaya yönelmelerini bekliyoruz. Tohumlarımızı toprağa ektikten bir süre sonra bitkilerimiz büyümeye başladığında çevremiz de daha güzel bir görüntü elde edeceğiz. Güzel görüntüler elde ettikten sonra atmosferimizde oksijen artmış olacak. Ferah bir yaşantımız, doğamız ve çevremiz olacaktır. İnsanlığa örnek olacak bir proje sunacağız. Herkesin doğaya karşı sevgisini ve ilgisinin artmasını sağlayarak bahçe işlerini daha da sıklaştıracağız. Çiftçilik ve seracılık işleri azaldığı için bu durum çiftçilere ve seracılara da örnek olacağını ve onlarında işlerini severek yapmasını sağlayacağız ve bu işlerin git gide çoğalmasını sağlayacağımıza inanıyoruz.
Anket Çalışması Yapılacak Mı?:Hayır
Anket Çalışması Yapılacak Mı?:Hayır

   BAŞVURAN ÖĞRETMENİN ADI SOYADI:

   BAŞVURU SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN

  ADI SOYADI:                                            ÖĞRENCİ NO:                                   SINIFI:

Kaynak: http://efgan.net/

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

TÜBİTAK 4006 Biyoçeşitlilik Proje Örneği – Askıda Tohum