DOLAR

32,3607$% 0.17

EURO

34,4602% -0.71

STERLİN

40,3340£% -0.67

GRAM ALTIN

2.437,27%-0,95

ONS

2.343,36%-1,19

BİST100

9.814,19%0,59

a

Çocuğum İnternetin Başından Kalkmıyor Diyorsanız…

Bilgi çağında hemen hemen hayatımızın her alanına giren internet, birçok faydasının yanında, ahlâki olmayan içerikler ve yanlış arkadaşlık ilişkilerinin doğurduğu problemlerle hemen her gün gündeme geliyor. En önemlisi de çocuklarımızın zamanını çalarak, onların sağlıklı birer yetişkin olmasını engelliyor. Bu durumla aile olarak mücadele etmemiz yeterli olmayacaktır. İlgili kurumlara, servis sağlayıcılara ve öğretmenlere bu problemin çözümünde büyük görev düşüyor.

Evimize, sınıfımıza hatta cebimize giren interneti çocuklarımız için güvenli hale getirme endişesi taşıyan ailelere ve ilgililere çok önemli birkaç önerimiz var. Ancak bu önerilerin ve alınacak önlemlerin asla tek başına yeterli olmayacağını bilmemiz gerekiyor. Şimdi onların ne olduğuna bir göz atalım.

İnternette yaşanan olumsuzluklar genel olarak neler?

  • Doğru ve faydalı bilgi ararken bile karşımıza çıkan eksik, doğrulanmamış, ispat edilmemiş bilgiler,
  • Albenili, ilginç reklamlarla veya aniden çocuklarımızın karşısına çıkan, yaşları ve gelişimleri ile uyumsuz her türlü yanlış fikirler, resimler, videolar,
  • İnternet üzerinde oynanan ve hiçbir bilgi-beceri kazandırmayan, hatta çocuğun psikolojisini etkileyen, aylar hatta yıllar süren oyunlar,
  • Kötü niyetli kişilerin, sohbet ve arkadaşlık siteleri vasıtası ile çocukları istismar etmesi, etkisi altına alması,
  • Uzun süre bilgisayar başında kalmak suretiyle, hem sosyalleşme hem de sağlık sorunları yaşamaları.

İnternetin faydalı yanlarını ön plana çıkarmak ve zararlarını minimuma indirmek için herkese görev düşmekte.
Doğduğunda evinde bilgisayarı ve interneti gören ve onunla büyüyen bir nesil geliyor. Bu nesli basit tedbirlerle oyalamak pek mümkün gözükmüyor. Tedirgin olmayın. Tedbir almak mümkün. Ancak bu anlatacağımız tedbirler ise en fazla 12 yaşına kadar olan çocuklarımız için geçerli olacaktır. Bu yaştan itibaren tedbirlerin pek işe yaramayacağını, yasaklamanın ise hiç çözüm olmayacağını belirtmek isterim.

Peki, nedir bu tedbirler?

  • Aileler, interneti satın aldıkları servis sağlayıcıdan çocukların bilgisayardan silemeyecekleri, sadece anne ve babanın açma / kapama yetkisine sahip olduğu filtreleme servisini kullanabilir.
  • Çocuğunuzdan şüphelendiğiniz durumlarda, internet başında nasıl zaman geçirdiğini takip eden programları bilgisayarlarına kurarak, onları fark ettirmeden izleyebilirsiniz. Sadece gerekli olduğu durumlarda müdahale edin.
  • Aileler, evde internet kullanımına her iki tarafı tatmin eden sınırlar getirmeli, uygulaması basit kurallar koymalı. Çocuğunuzun yaşına uygun şekilde kullanma süresi belirlenmeli. Bu kurallara çocuklarımız değil aynı zamanda biz de uymalıyız.
  • Bütün ilgili kurumlar ve kendini sorumlu hisseden herkes, internete doğru ve faydalı bilgiler eklemeli. Temiz internet için girilebilir, gezilebilir ve aynı zamanda eğlenilebilir siteler oluşturmalı.
  • Servis sağlayıcılar, çocuklarımız için zararlı olduğunu düşündüğü sitelerin görünmesine mani olmalı. Alınacak tedbirler, internetin özgürlükçü ruhunu zedelememeli. Yasaklarla dolu bir internet daha fazla zararlara sebep olabilir.

Aman Dikkat!

Çocuklarımıza, internette tanımadığı kişilerle sohbet etmemesini öğretmeliyiz. Yapılan araştırmaya göre 11 ile 18 yaş arasında bulunan çocuklar internette kendisine ?merhaba? diyen hemen herkesle tanışmaya çalışıyor, arkadaşlık kuruyor.

Çelik Çomak Devri Bitti!

Çocuklarımızdan çelik çomak, misket, beştaş oynamalarını artık bekleyemeyiz. Biz ebeveynleri etkisi altına alan bu renkli dünyayı, onlar için güvenli hale getirmekten başka çaremiz yok. Önce anne ve baba olarak kendi internetimizi temizleyelim, kendimiz iyi örnek olalım ki sözlerimiz tesirli olsun. Ülkemizde bugün 6.5 milyon ev ve en az 10 milyon cep telefonu internete giriyor. Bu teknolojiyi bu saatten sonra hayatımızdan çıkaramayız. Tedbirimizi alalım.

İhbar Edin

Uygunsuz ve zararlı olarak gördüğünüz siteleri Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu Milli Eğitim Bakanlığı İhbar Hattı http://ihbarhatti.meb.gov.tr sitesine girerek ihbar edebilirsiniz.

İnternetin özgür ruhu yasaklarla sınırlandırılamaz. Bu muazzam bilgi denizinde, çocuklarımıza boğulmadan kulaç atmayı öğretebilmeliyiz. İnternet; akıllı kullanıcılar, sağlıklı çocuklar ve güven dolu bir ortamda yetişmiş gençler için asrın en büyük nimetlerinden biri.

Kaynak: http://www.gelecekegitimde.com/

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Güvenli İnternet Kullanımı Sunusu

HIZLI YORUM YAP