DOLAR

32,2033$% 0.06

EURO

35,0361% 0.06

STERLİN

40,9857£% 0.07

GRAM ALTIN

2.513,04%0,12

ONS

2.427,08%0,05

BİST100

10.739,57%0,90

a

EBA Canlı Sınıf Uygulama Esasları (23 Kasım 2020 İtibarıyla)

İlgi:         Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 19.11.2020 tarih ve 83203306-10.03-E.16964289 sayılı yazısı.

İlgi yazıda da belirtildiği üzere 20 Kasım 2020 gününden 04 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar resmî ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarındaki eğitim ve öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir. Uzaktan eğitim sürecinin en verimli şekilde ilerleyebilmesi için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce çalışmalar ve hazırlıklar yapılmıştır. Bu kapsamda  uzaktan  eğitim  sürecinde  öğrencilerin kendi öğretmenleriyle anlık etkileşim halinde olarak  ders  yapabilmesine  olanak  sağlayan EBA Canlı Ders özelliğinin kullanımına yönelik bazı yenilikler yapılmıştır:

  • EBA Canlı Ders özelliğiyle, Pazar günü hariç her gün 08:30 – 20:20  saatleri arasında canlı ders yapılabilmesine olanak sağlanmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerimizin aynı anda sisteme getireceği yoğunluğun dağıtılmasının hedeflendiği okul seviyelerine göre olan zaman planlamaları ekte yer almaktadır.
  • Ekte yer alan zaman planları; hazırlık sınıfı hariç tüm seviyedeki öğrenciler için Pazartesi – Cumartesi günleri dahil her gün 9 ders olmak üzere haftalık toplam 54 EBA Canlı Ders yapılabilmesine olanak sağlanmaktadır.
  • Lise hazırlık sınıflarının Pazar hariç her gün 08:30 – 20:20 saatleri  arasında istenilen saatte ders yapabilmesine imkan sağlanmıştır.
  • İlgi yazıda belirtilen çizelgeler esas alınarak dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenecektir.
  • Öğrencilerimizin sokağa çıkma yasağının olmadığı 13.00 – 16.00 aralığı ve cuma namazı saatine denk gelen zaman  aralığının  dikkate  alınabilmesine  olanak sağlama amacıyla ilgi yazıda belirtilen günlük ve haftalık ders saatlerinden daha fazla ders saati sağlanmıştır. Öğretmenler ilgi yazıda belirtilen çizelgeleri  esas alarak ders atamalarını ekte belirtilen saat aralıklarından istedikleri saatlere yapabilecektir.
  • Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarımıza harici  canlı dersler özelliği açılmıştır. Harici Canlı Ders oluşturulmasıyla ilgili yardım videosu ve açıklamalar EBA’da ilgili menü altında yer almaktadır.
  • Canlı Dersler sırasında öğrencilerin kameraları  genellikle  kapalı  olacak,  ancak ders süresince birkaç kez olmak üzere derse odaklanmayı artırmak ve kontrol  amaçlı olarak öğretmenler, öğrencilerin kameralarını kısa süreli açmalarını isteyecektir.
  • EBA Canlı Ders ve harici canlı ders atamaları öğretmenler tarafından yapılacaktır. Okul yöneticilerimizin canlı ders programlarını, zorunlu haller dışında EBA platformu kullanılacak şekilde oluşturmaları, sürecin izlenmesi, raporlanması ve değerlendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Okul yöneticileri tarafından okullarındaki sınıf ve branş öğretmenlerinin oluşturdukları canlı ders  atama raporları sistem üzerinden görüntülenebilecektir.
  • Tüm seviyeler için şube birleştirmeden de ders atamasına olanak sağlanacak geliştirmeler yapılmıştır; okullar için kota sınırı  bulunmamaktadır. Öğretmenlerimiz, istenmesi durumunda 4 şubeye kadar şube birleştirme özelliğini kullanabileceklerdir.

EBA Canlı Ders sisteminde yapılan bu yeniliklerin ve uygulama esaslarının duyurulması ve uzaktan eğitim faaliyetlerinin bu esaslara göre gerçekleştirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

EBA Harici Canlı Derste Tanımlanan Dersin 1 Saat Sonraya Atılması Sorunu ve Çözümü

HIZLI YORUM YAP