e
sv

MEB’in Tüm Bilişim Portalları Tek Platformda Toplandı

2715 Okunma — 26 Kasım 2018 14:12
avatar

Mehmet Ural

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Milli Eğitim Bakanlığının elektronik ortamda verdiği hizmetlerin tümü tek platformda birleştirilerek, tüm elektronik hizmetlere, bugünden itibaren “https://mebbis.meb.gov.tr” adresinden erişim sağlanacak.

MEB, bu kapsamda, e-Okul, MEB Bilişim Sistemleri (MEBBİS), Doküman Yönetim Sistemi (DYS), Eğitim Bilişim Ağı (EBA), e-Yaygın, Açık Öğretim Kurumları, e-Personel gibi farklı hizmetler sunuyor.

Bakanlığın her bir elektronik sistemine bugüne kadar farklı platformlardan giriş yapılıyordu. Yeni bir çalışmayla Milli Eğitim Bakanlığının elektronik ortamda verdiği hizmetlerin tümü tek platformda birleştirildi. Platforma https://mebbis.meb.gov.tr adresinden bugünden itibaren erişim sağlanabilecek. Platformun e-Devlet ile entegrasyonu tamamlandığı için e-Devlet şifreleri de kullanabilecek.

Sistemleri 74 bin kurum kullanıyor

MEB bilişim sistemleri, 1 milyon üzerinde personel, özel kurumlar dahil olmak üzere 74 bin kurum, 18 milyon öğrenci ve velileri tarafından kullanılıyor.

2023 Eğitim Vizyonu’nda mevcut bilgi sistemlerinin entegrasyonu ve veriye dayalı yönetim anlayışı çerçevesinde süreçlerin iyileştirilerek başta okullar olmak üzere tüm yönetim kademelerinde bürokratik iş yükünün azaltılması öngörülmekteydi. Yapılan çalışma, bu hedef doğrultusundaki ilk adımı oluşturuyor.

– Platforma giriş için e-Devlet şifreleri de kullanılabilecek

– Çalışmayla “2023 Eğitim Vizyonu”nda yer alan “mevcut bilgi sistemlerinin entegrasyonu ve veriye dayalı yönetim anlayışı çerçevesinde süreçlerin iyileştirilmesi” hedefi doğrultusundaki ilk adım atılmış oldu.

 

Kaynak: AA

 

Açıklamalar;

1. Girişler https://mebbis.meb.gov.tr adresinden kişisel (T.C. Kimlik No) Mebbis şifresi ile yapılacaktır.

2. Açılan pencerede kişiye tanımlı modüllere giriş yapılacaktır.

3. Hiçbir modüle kurumsal şifre ile giriş yapılamayacaktır.

4. Açılan modüllerde eksiklik varsa kişiye tanımlama yapılmamıştır.

5. Birden fazla kullanıcı tanımlanan kişiler modül sekmesine üzerine gelince tüm kullanıcılarını görebilmektedir.

6. Müdür Yardımcısı ve Memurların Kurumsal işlem yapabilmesi için Mebbisten tanımlama yapılması gerekmektedir. Bunun için Kurum Müdüründe Yönetici modülü yetkisi olması gerekmektedir.

Açıklamalar Kaynak: www.webdeogren.com   –  HABİB OCAK

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

MEB’in Tüm Bilişim Portalları Tek Platformda Toplandı