DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

34,9160% -0.77

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,67%0,02

BİST100

10.676,65%-1,07

a

Arduino İle Boy Ölçer

Proje Alanı: Bilgisayar ve Yazılım

Arduino İle Boy Ölçer Proje Özeti

Boy ölçme okullarda sık kullandığımız ihtiyaçlardan biridir. Öğrenciler anasınıfından başlayarak gelişimlerini takip etmek adına her yıl boyları ölçülüp ve kaydedilmektedir. Bu ölçüm okullarda uygun cihaz olmadığı için genellikle duvara yapıştırılan bir metre ile yapılmaya çalışmaktadır. Yapılan bu çalışma da okul idaresi ihtiyaç duyduğunda yapılmakta bir daha öğrenci tekrar ölçek istediğinde gerçekleştirememektedir.

Biz bu proje ile boy ölçme işlemini daha doğru, pratik ve istenildiği zaman yapılabilen bir çalışma haline getirmeye çalışacağız. Bunun için Arduino yu kullanacağız.  Arduino’ nun mesafe sensörünü kullanarak programlayacağız. Daha sonra oluşturduğumuz ölçüm cihazını 2 metre yüksekliğe koyacağız. Altına gelen kişileri 2 metre çıkartarak sonucu bulup ekrana yazdıracağız.

Arduino İle Boy Ölçer Proje Amacı

Projemizin genel amacı; Arduino’ yu kullanarak boy ölçme cihazı oluşturmak ve bunu istenildiği an kullanabilir hale getirmektir.

Projemizin alt amaçları ise; Tasarımsal düşünme, algoritma oluşturma, problem tespiti, problem çözümünde mantıksal yaklaşım ve kodlama ve tasarım gibi konu başlıklarında beceri kazandırılması,

Öğrencilerin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde öğrendikleri Arduino ile günlük hayattaki problemlere çözüm getirebileceklerini göstermek,

Öğrencilerde kodlama ve problem çözme becerisini geliştirirken bunun yanında bu çalışma ile de fuara gelen diğer öğrencilere örnek olmak,

Boy ölçme cihazını fuar sonrasında okulumuzda uygun bir yere yerleştirerek projenin devamlılığını sağlamak

Öğrencilerde arduino nun farklı sensörlerini aynı anda kullanarak proje yapmalarını sağlamak

Arduino İle Boy Ölçer Proje Yöntemi

Problemi Belirleme: Boy ölçme okullarda sürekli yapılmaktadır. Yapılan bu işlem için kullanılan cihazlar pahalı oldukları için okullar bu cihazları satın alamamaktadır. Bunun yerine duvara kağıt yapıştırılarak yapılan ölçmelerde ise hem bir yardımcı gerekmekte hem de yapıştırılan kağıtlar bir süre sonra zarar görmektedir.

Problemi Araştırma: Bu problemin çözümü

Gereksinimleri Belirleme: Arduino NANO, 2×16 LCD Ekran, ultrasonik (mesafe) sensör, Jumper Kablo, pil yuvası, pil,

Olası Çözümler Geliştirme: Projemizi gerçekleştirirken ultrasonik sensörümüzde sıkıntı yaşayabiliriz. Çünkü 200 cm gibi bir uzaklığı ölçmemiz gerekecektir. Burada yaşayacağımız sıkıntılara göre sensörümüzde değişikliğe gidebiliriz. Boyu ölçmek için bir buton kullanılabilir. Ancak butonda yaşanabilecek olası sıkıntılara karşı da farklı çözümler aranabilecektir.

En İyi Çözümü Seçme: En iyi çözüme ulaşmak için farklı yollar deneyeceğiz. Bunları denerken yaşadıklarımız bize büyük tecrübe sağlayacaktır. Sonuçları ekranda yansıtmak ve ekranda ne şekilde gösterileceği konusunda farklılıkları ortaya koyarak en iyi yolu seçmeye çalışacağız.

Prototip Oluşturma/Yapılandırma: Çalışmamızın önce prototipini oluşturacağız bu sayede karşılaştığımız sıkıntılar için daha uygun çözümler geliştireceğiz. Yaşanan aksaklıklara göre prototipi yapılandıracağız.

Çözümleri Test Etme ve Değerlendirme: Bulduğumuz çözümleri test edip en iyi sonucu arayacağız.  Elde ettiğimiz sonuçlara göre tasarımımıza son halini vereceğiz.

Sonuçları Raporlaştırma: Projenin yapım aşamasında hangi basamakları izlediğimizi bir poster hazırlayarak fuar ziyaretçilerine bilgilendirme yapacağız. Ayrıca hazırlayacağımız çöp kovasını fuar günü gelen ziyaretçilere göstereceğiz.

Kaynak: https://www.bilisimveyazilim.com/

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Davud
    1 yıl önce
    0 0

    Mükkemmel bir alet çok işime yarıcak 🙂

Sıradaki haber:

Arduino İle Akıllı Çöp Kutusu

HIZLI YORUM YAP