DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

STERLİN

41,0337£% -0.05

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ONS

2.414,64%1,64

BİST100

10.643,58%3,14

a

Arduino İle Otomatik Çiçek Sulama Sistemi

Proje Alanı: Bilgisayar ve Yazılım

Arduino İle Otomatik Çiçek Sulama Sistemi Proje Amacı

Yaz tatiline gittikten sonra evimizde kalan çiçeklerin kuruyup zarar gördüklerini fark ettim. Çiçeklerimizi, bir sonraki yaz tatiline gittiğimizde komsumuza bıraktık ancak bunu nereye kadar yapabilirdik çiçeklerimiz bu şekilde yıpranıyordu. Bende bir çözüm üretmek istedim ve keşke çiçekler kendi kendine sulanabilseydi diye düşündüm ve bu proje aklıma geldi. Bu projeyi yapınca bu şekilde çiçeklerim kurumayacak ve daha canlı görünecekti ayrıca kendi su oranına göre çiçek sulanacaktı. Bu projeden hem kendim hem komsularımın çiçekleri veya çiçeği olan herkes bu projeden yararlanacaktır. Projemde saksı içerisindeki su ihtiyacına göre çiçek sulanıyor bunu su şekilde yapabiliriz, öncelikle nem sensörü, ardiuno , su pompası, çiçek ve toprak dolu saksı ,adaptör , jumper kablo ve su borusunu alacağız. bu malzemeleri aldıktan sonra yapacaklarımız şunlar; nem sensörlündeki su borusunu saksının içerisine, bir diğer su borusunu ise su dolu kaba koyacağız, nem sensörlünü saksının içerisine batıracağız bu nem sensörlü çiçeğin nem oranını ölçecek bu sayede su pompası çiçegin su oranına göre sulayacak, ardiunoyu kodlayacağız, nem sensörü ve ardiunoyu jumper kablolar ile birbirine bağlayacağız. Birde adaptör var. bu adaptör su pompasına güç sağlayacak. adaptörü su pompasına bağlayacağız ve bu şekilde projemi bu malzemelerle tamamlayacağız. Projemin insanlara faydası ise uzun süre başka bir yere gittiğimizde veya çiçeklerimizi sulamayı unuttuğumuzda bu yapacağım proje kolaylık sağlıyor yani çiçek kendi kendine sulanıyor ve artık kimse çiçeklerini komsuya bırakmaya ihtiyaç duymayacaklardır. Projem tarım alanında, çiçekçilere yazdığım özeti vererek onların islerinin kolaylaşması sağlayacaktır

Arduino İle Otomatik Çiçek Sulama Sistemi Proje Özeti

Proje amacım çiçeklerimizin kurumaması için, çiçekçilerdeki çiçeklerin kurumaması için, tarım alanlarında ekilen ekinlerin daha sağlıklı büyümesi için, çevreyi süslemek için kullanılan çiçeklerin kurumaması için veya evimizdeki çiçeklerin Kurumaması sağlamak. Tasarruf açısından da projem önemlidir. Mesela tarlalar sulanırken çok fazla su harcanıyor ve bazen ekinler ya çok fazla sulanıyor ya da çok az sulanıyor. Yani yeteri kadar verimli su verilmiyor. Bu proje çiçeğin veya bir ekinin ihtiyacına göre suluyor. Bu sayede ekinlerimiz ya da çiçeğimiz daha verimli ve sağlıklı bir şekilde büyür ve istediğimiz amaca ulaşırız? Projemin insanlığa, bilime, okulumun bulunduğu yere, çevreye faydası çiçeklerin kurumaması veya ekinlerin tasarruflu büyümesi insanlara fayda ve kolaylık sağlar, çevremizi güzelleştirmek için kullanılan çiçeklerin kurumaması ve bu sayede çevremizin daha güzel görünmesi, okulumuzun güzelleştirmede kullanılan ağaç veya çiçeklerin tasarruflu bir şekilde kolaylıkla sulanmasını sağlar.

Arduino İle Otomatik Çiçek Sulama Sistemi Proje Yöntemi

Problemi Belirleme: İnsanlar çiçeklerini sulamayı unuttuklarında veya uzun süreliğine başka bir yere gittiğimizde çiçekler kuruyorlar. Yapacağım proje çiçeklerin kurumasını engelleyecek.

Projemi Araştırma: Evde çevrede tarlalarda çiçeklerin fidanların ekinlerin sulamasının verimsiz bir şekilde büyüdüğünü bu nedenle ekinlerin büyümediğini, çiçeklerin kuruduğunu, çevredeki fidanların verimsiz bir şekilde büyüdüklerini gördüm. Bu sorunları çözmek için sabit bir yöntemin olmadığını her bitkinin farklı su ihtiyacı olduğunu tespit ettim.

Gereksinimleri Belirleme: Nem sensörü , ardiuno , su pompası , adaptör ve projemizi yerleştirmek için saksıda bir çiçeğe ihtiyaç duydum.

Olası Çözümler Geliştirme: İnsanlar tatile giderken çiçeklerini nasıl sular gibi araştırmalar yaptığımda gölgeye bıraktıklarını, komsularından çiçeklerine bakmalarını isteyerek geçici çözümler ürettiklerini öğrenmiş oldum.

En Iyi Çözümü Seçme: Bulduğum çözüm önerileri içerisinde otomatik çiçek sulama projesi yapma fikri en iyisi gibi göründü.

Prototip Oluşturma/Yapılandırma: Bu problemi çözmek için bir prototip oluşturacağım. Bunun yaparken arduino kartlarını, sensörlerini ve Arduino  nun yazılımını kullanacağım. Nem sensörünün çalışma mantığını inceleyeceğim. Buna uygun olarak projemi hazırlayacağım ve gerektiğinde bilişim teknolojileri öğretmenimden destek alacağım.

Çözümleri Test Etme Ve Değerlendirme: Prototip çalışmamda herhangi bir sorun olup olmadığını test edeceğim. Saksıda bir çiçek alarak o çiçeğin üzerine nem sensörü ve projemizi yerleştirerek projemizin son halini vereceğiz.

Sonuçları Raporlastırma: Fuarda gösterilmek üzere projenin geliştirme basamakları anlattığım bir poster tasarlayacağım. Ayrıca projemizin bitmiş halini sunarak nasıl sulama yapıldığını göstereceğim. Farklı çiçekler için farklı sulama ihtiyaçları olduğundan kodlama üzerinde nasıl değişiklik yaparak sistemi başka araçlara nasıl entegre edeceklerini de göstereceğim.

Kaynak: https://www.bilisimveyazilim.com/

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

Arduino İle Boy Ölçer

HIZLI YORUM YAP