DOLAR

32,3607$% 0.17

EURO

34,4602% -0.71

STERLİN

40,3340£% -0.67

GRAM ALTIN

2.437,27%-0,95

ONS

2.343,36%-1,19

BİST100

9.814,19%0,59

a

Arduino İle Robot Kol

Proje Alanı: Bilgisayar ve Yazılım

Arduino İle Robot Kol Proje Amacı

Robotlar son yıllarda yogun bir sekilde hayatımıza girmektedir. Bu gelisim egitimden, saglıga kadar birçok alanda gerçeklesirken en belirgin degisiklikler sanayi alanında olmaktadır. Bu dogrultuda gelisen teknolojinin çalısma mantıgı, algoritması, tasarımı, kodlaması ve çalısma prensiplerinin nasıl oldugu göstermeyi bu projenin amacıdır. Yapılacak robot kol ile sanayi de kullanılmaya baslanan bu teknolojinin bir prototipinin aslında ortaokul çagında bir ögrencinin de yapabilecegini göstererek erken yasta kodlama ögrenmenin önemine dikkat çekmeyi hedeflemekteyiz. Yapılacak robot kol bir nesneyi bir yerden alıp baska bir bölgeye koyması amaçlanmaktadır. Bu proje ile ögrencilerde; tasarımsal düsünme, algoritma olusturma, problem tespiti, problem çözümünde mantıksal yaklasım ve kodlama ve tasarım gibi konu baslıklarında beceri kazandırılması proje sonuçları arasında yer almaktadır.

Arduino İle Robot Kol Proje Özeti

Endüstri 4.0 ya da baska bir adıyla Sanayi 4.0 2011 yılından beri gündeme de olan ve 25 yıl ömür biçilen birdevrimdir. Bu devrimde sanayi de mümkün oldugunca teknoloji kullanımı saglayarak daha kaliteli daha hızlı ve hatasız ürünler üretilmesi amaçlanmaktadır. Endüstri 4.0 da gerçeklesecek bu teknolojide robotların isleri gerçeklestirmesi planlanmaktadır. Bu dogrultuda günümüzde kullanılmaya baslanan ve ilerde çok daha fazla yer alacak olan robotlardan birinin prototipini yapmayı hedefliyoruz. Yapacagımız robot kol ile sanayi de insanların tasımakla ugrastıgı, bunu yaparken de hem canlarını hem de sağlıklarını riske attıkları bir ortamdan çıkarıp sadece robot teknolojisi kullanarak gerçeklestirilecek bir robot kol yapmayı amaçlıyoruz.

Arduino İle Robot Kol Proje Yöntemi

Robot kol projesi, Endüstri 4.0 ın gelismesi ile birlikte sanayide yasanan gelismeler dikkate alınarak ortaya çıkmıstır. Projemizi için önce problemimiz belirlenecektir. Proje için önce günümüzde sanayide kullanılan robot kollar arastırılacak ve nasıl çalıstıklarında dair notlar alınacaktır. Daha önce yapılan basarılı ve basarısız çalısmalar incelenecektir. Bu robot kollar ve çalısmaları dikkate alınarak tasarımı çizilecektir. Tasarım çizilirken robotun hareket alanı ve nesneyi tutma noktası dikkat edilecektir. Gerekli çizimler saglandıktan bazı malzemeler satın alınacak bazı malzemeler ise 3D yazıcıdan çıkartılıp kullanılacaktır. Bunun yanında kolun çalısması için elektronik kart olarak arduino kullılacaktır. Robot Kol projesi için kullanılacak arduino malzemeleri sunlardır;

  • Servo motor
  • Arduino Sensor Shield
  • Arduino Uno
  • Regülatör Kart
  • 12v adaptör
  • Bluetooth Modülü
  • Jumper kablo

Bu malzemelerin robot kol maketi ile birlestirilmesi saglanacaktır. Robot kolun çalısması için algoritması çıkartılacaktır. Çıkaranalgoritmaya uygun olarak kodlama çalısmalarına baslanacaktır. Bu asamada robota kullanılacak her bir motor için ayrı ayrı çalışma planı çıkarılacaktır. Bu planlar dogrultusunda motorlar testlerden geçirilecektir. Her bir motorun dogru çalısması gerçeklestikten sonra bunların birlestirilmesi gerçeklesecektir. Birlesme islemi gerçeklestikten sonra robot tekrar gerekli testlerden geçirilecektir. Testler sırasında alınan hatalar dikkate alınarak sorun yasanan bölgelerde tekrar düzeltme çalışmaları yapılacaktır. Tüm testlerden başarıyla geçtiginde robot kol hazır hale getirilecektir. Yasanan tüm süreç, malzemeler, tecrübeler, kodlama ve tasarım çalışmaları raporlastırılacaktır ve nasıl çalıstıgı gösterilecektir.

Kaynak: https://www.bilisimveyazilim.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Arduino İle Otomatik Çiçek Sulama Sistemi

HIZLI YORUM YAP