DOLAR

32,2525$% -0.08

EURO

35,0289% 0.15

STERLİN

41,0129£% -0.09

GRAM ALTIN

2.409,27%-0,34

ONS

2.336,59%0,13

BİST100

10.676,65%-1,07

a

Web 2.0 Araçları: Google Forms ile Kolayca Online Anket, Test, Form Oluşturun

Google Form veri toplamak için anket ve testler oluşturup kolaylıkla kullanabileceğiniz bir form oluşturma aracıdır.

Form oluşturarak ayarlar bölümünden test olarak belirledikten sonra testlere otomatik notlar verebilirsiniz. Test veya formları:

  • Çoktan seçmeli
  • Onay kutuları
  • Açılır menü
  • Kısa yanıt

gibi seçeneklerden seçebilir size en uygun soru türlerini oluşturup ve sorulara cevap anahtarı oluşturabilirsiniz. Yine güzel özelliklerinden biri sonuçları e-posta ile paylaşabilirsiniz.(Yani dijital ortam ile kağıt israfı yapmadan sınavlar ve anketler oluşturup sonuçları kişilere ulaştırmak hiç de zor sayılmaz.)

Oluşturulan Google Formlar Google Drive’a kaydedilir. Google Drive üzerinden istediğiniz zaman erişim sağlayabilirsiniz. Formlara metin, resim, video ekleyebilirsiniz.

Form düzenleme

Form oluşturduktan sonra forma başlık ve soru ekleyebilir ve bunları düzenleyebilirsiniz. Sorulara resim, video ekleyebileceğiniz gibi cevap olarak doküman yüklenmesini de sağlayabilirsiniz ve istediğiniz doküman türü belliyse bunu sınırlandırarak da yüklemeleri sağlayabilirsiniz. Kaç dosya yükleneceği de önceden ayarlanabilir tabi.

Form dökümlerini tablo oluşturarak alabilir ve istediğiniz yere kaydedebilirsiniz. Daha sonra oluşturduğunuz forma yanıt almayı kapatabilirsiniz isterseniz. Ayrıca formlara bölümler ekleyerek daha kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz. Ve yine güzel bir özelliği daha soru ve testlerin sırasını değiştirebilir rastgele sıralayabilirsiniz hatta çoktan seçmeli soruların cevaplarını da karıştırabilirsiniz.

Bir formu veya yanıtları silme

İstediğinizde formu veya yanıtları kolayca silebilirsiniz. Formun tamamını değil yanıtları da toplu silebilir veya yanıtları bağımsız inceleyerek istediğiniz yanıtları silebilirsiniz.

Peki  form oluşturduktan sonra nasıl paylaşacağız?

Formun sağ üst köşesinde gönder butonu aracılığıyla formu doldurmaya davet edebilirsiniz veya form linkini paylaşabilirsiniz.

Bunların dışında yapılabilecekler:

  • Soru oluştururken tablodan seçim yapılabilir ve tarih/zaman seçimi yapılabilir.
  • Formlara var olan temaları ekleyebilir veya kendi temanızı oluşturabilirsiniz.
  • Sonuçlar alındıktan sonra sorulara göre yanıtlar görüntülenebilir.
  • Ayrıca forma ortak çalışan ekleyebilir onlarında sonuçları görmesini sağlayabilir hatta isterseniz form üzerinde değişiklik yapmalarına dahi izin verebilirsiniz.

Kaynak: http://www.hepteknoloji.net/

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Web 2.0 Araçları: Quick Key – Ölçme ve Değerlendirme Aracı

HIZLI YORUM YAP