DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

34,9160% -0.77

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,67%0,02

BİST100

10.676,65%-1,07

a

Web 2.0 Araçları: Plickers Nedir? Nasıl Kullanılır?

Plickers Nedir?

Plickers; sınıfımda kullandığım, öğrenciler tarafından da oldukça beğenilen, eğlenceli bir soru/test çözme aracıdır. Plickers’ı her eğitim düzeyinde kullanabilirsiniz. Plickers, Web 2.0 araçlarından biri olmasına rağmen her öğrenci için ayrı ayrı teknolojik alet gerektirmeyen harika bir araçtır. Plickers’ı sınıfınızda kullanmak için bir adet telefon/tablet ve projeksiyon/akıllı tahta yeterlidir. Öğrenciler için ise QR kodların yer aldığı bir adet cevap kağıdı yeterli gelmektedir.

Plickers’ı Hangi Amaçla Kullanabiliriz?

 1. Öğrencilerin ön bilgilerini kontrol etmek için,
 2. Ders sonu değerlendirme için,
 3. Konu değerlendirmesi için,
 4. Ünite veya tema sonu değerlendirmesi için,
 5. Anket çalışmaları için,
 6. Oylama yapmak için,

Bunların dışında sizin yaratıcılığınıza kalmış her amaç için kullanabilirsiniz. Örneğin; bir yerde taşımalı öğrencilerin servis içinde yoklamasını almak için kullanıldığını görmüştüm.

Plickers Nasıl Kullanılır?

Plickers’ı kullanım sırası özetle şu şekildedir:

 1. Plickers üye ol.
 2. Sınıfını oluştur.
 3. Soruları hazırla.
 4. QR kodların çıktısını al.
 5. Sınıfta uygula.

Öncelikle tamamen ücretsiz olan Plickers’a şu adresten üye oluyoruz. Üye olduktan sonra en üstte göreceğiniz gibi 4 bölüm bulunmakta. Bunlar; LibraryReportsClassesLive View.

Library: Bu bölüm soruları oluşturacağımız alandır. 2 tür soru oluşturabiliyoruz. Çoktan seçmeli sorular ve doğru/yanlış soruları.

Reports: Bu bölüm uyguladığımız testlerin sonuçlarını öğrenci ve soru bazında rapor olarak görmemizi sağlıyor.

Classes: Bu bölümde sınıflarımızı oluşturuyoruz. Sınıflarımızı oluştururken sınıf adı, sınıf düzeyi ve ders adını belirtebiliyorsunuz.

Live View: Hazırladığımız soruları/testleri uygulamak için sınıfımızda yansıtmayı yapacağımız bölüm burası.

Plickers Soru Ekleme Nasıl Yapılır?

Plickers’e soru eklemek için “Library” bölümüne geliyoruz. “New Question”a tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencereden çoktan seçmeli veya doğru/yanlış’tan soru tipini belirliyoruz. Sorumuzu yazdıktan sonra doğru cevabın hangisi olduğunu işaretliyoruz ve “save” diyerek sorumuzu kaydediyoruz. Eğer arka arkaya soru eklemesi yapmak istiyorsak “Save and create new”e tıklıyoruz.

Soruları kullanabilmek için; oluşturduğumuz soruları uygulamak istediğimiz sınıfa yönlendirme yapmalıyız. Bunun için; soruya tıklayınız ve altta çıkan “add to queue…” butonuna tıklayarak sınıfınızı seçiniz.

Sorularınıza fotoğraf koyabilirsiniz, klasörleme işlemi yapabilirsiniz, birden fazla sınıfa yönlendirme yapabilirsiniz.

Plickers Sınıf Ekleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle sağ üstte yer alan “Classes” bölümüne geliyoruz. “Add new class”a tıklıyoruz. Açılan pencereden sırasıyla sınıf adımızı, sınıf düzeyimizi (1. sınıf, 2. sınıf gibi), konu (çok da önemli değil :)) ve rengimizi belirledikten sonra “save” diyerek kaydediyoruz. Yeni açılan bölümden öğrencilerimizi kaydetmeye başlıyoruz. Bunu ister “enter student name”e tek tek yazarak, istersek “add roster”a tıklayıp, var olan listemizi kopyala yapıştır yaparak hızlı bir şekilde sınıf listemizi oluşturabiliriz.

Burada dikkat etmemiz gereken kısım; oluşturulan her öğrenciye bir numara veriliyor. Uygulama sırasında öğrencilerin kullanacağı kartları bu numaralara göre vermemiz gerektiği. Aksi takdirde öğrenciler yanlış değerlendirilmiş olur. “Print Roster”a tıklayarak listemizin çıktısını alabiliriz.

Plickers Kartlarını Nereden Alabilirim?

Öğrencilere dağıtılıp uygulamada kullanılacak olan kartları plickers sitesinin sol üst köşeden alabilirsiniz. Açılan sayfadan büyüklük ve sayı durumuna göre istediğiniz bir tanesini indirip çıktısını alabilirsiniz. Normal ve large arasında çok fark yok bilginize. Kartlar standart olduğu için her sınıf için ayrı ayrı da alabilirsiniz, aynı kartları başka sınıflar içinde kullanabilirsiniz.

Plickers’ı Nasıl Uygulayacağım?

Sınıfımızı oluşturduk, soruları hazırladık, kartlarımızın çıktısını aldık. Şimdi geldi uygulamaya. Öncelikle plickers uygulamasını indirmemiz gerekiyor. Plickers indirmesini Android için buraya, İOS için buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kartlarımızı öğrencilere atanan numaralara göre dağıtıyoruz. Bilgisayarımızdan/akıllı tahtadan “Live View” bölümüne tıklıyoruz. Telefonumuzdan/tabletimizden uygulamayı açıp sınıfımızı seçiyoruz. Daha önceden o sınıfa atadığımız sorulardan istediğimizi seçtiğimiz anda sorumuz ekrana yansıtılacaktır. Öğrenciler ellerindeki kartların üzerinde yer alan şıklardan doğru olanı üste gelecek şekilde tutarak size gösterecek. Elimizdeki telefon/tablet aracılığıyla kodları okutuyoruz. Her öğrencinin kartını tek tek okutmaya gerek yok. Telefonu sınıfa yönelttiğimiz anda yakaladığı her kartı anında okuyor. Okutulan öğrenci kartını indirebilir. Bunun takibini telefon veya yansıtılan ekran üzerinden yapabilirsiniz. Kartlar okutuldukça siz ve öğrenciler kimin doğru ya da yanlış yaptığını görebileceksiniz.

Plickers’in uygulaması yazılı anlatımda her ne kadar karışık gibi gelse de birkaç uygulamadan sonra çok rahat bir şekilde kullanımına aşina olacaksınız. İyi uygulamalar…

Plickers Kullanımı Videosu

Kaynak: https://serafettinaltintas.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Web 2.0 Araçları: Flipquiz ile Yarışmalar Tasarlayın

HIZLI YORUM YAP