e
sv

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Proje Örneği – Etimoloji (Kelime Köken Bilgisi)

5686 Okunma — 09 Aralık 2020 22:31
avatar

Mehmet Ural

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı:Etimoloji (Kelime Köken Bilgisi)
Alt Proje Türü: İnceleme
Alt Proje Alanı:  Kültürel Miras  
Alt Proje Amacı:Kelimeler yüzyıllar içerisinde değişikliklere uğrarlar. Geçmiş zamandan günümüze kadar gelen unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş kelimelerdeki değişimin toplumumuzda  pek bilmediğinin farkına vardık ve bu konu ile ilgili araştırmalar yaparak toplumumuzun kültürel mirasının bir dalı olan bu konuyu günümüz insanlarına sunacağız ve bu konunun farkına varılmasına yol açacağız.
Alt Proje Yöntemi:Öncelikle bu konu ile ilgili belirli kaynaklardan bilgi edineceğiz. Bu konuyu toplumumuza ne kadar kelime ile açıklayabileceğimizi kararlaştıracağız. Daha sonra seçmiş olduğumuz tahmini 15 kelime için etimoloji bilgi kartları hazırlayacağız. Bu kartları hazırlarken renkli reklam kağıtları, mukavva ve renkli kalemler kullanıp bu malzemelerle göze hitap etmesi için yelpaze haline getirip bu kağıtlar sayesinde topluma sunacağız.    
“Şimdi” kelimesinin tarih içinde değişimini örnek verebiliriz.
Örnek:  amatı  > emeti  > emti  > imti  > imdi  > şu imdi  > şimdi   
Bir başka örnek “iyi” kelimesi:  edgü  > egü   > egi  > igi  > iyi  > ….i
Alt Projeden Beklenen Sonuç:Hazırladığımız projede ilk aşamada yelpazenin takılmadan dönüp dönmediğini kontrol edeceğiz ve eksiklerimizi tamamlayacağız. Okulumuz öğretmenlerine yelpazemizi projeden önce sunarak görüşlerini alacağız. Bu sayede daha fazla ekleme yaparak projemizi genişleteceğiz. Beklediğimiz sonuç ise günümüz  insanlarının kültürel mirasımızın dalı olan etimolojiyi hatırlatmak, bilmeyen kişilere bu konu hakkında bilgi vermek ve kültürel mirasımız olan etimolojinin unutulmamasını sağlamayı umuyoruz.
Anket Çalışması Yapılacak mı?Hayır
Anket Çalışması Yapılacak mı?Hayır

Kaynak: http://efgan.net/

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Proje Örneği – Etimoloji (Kelime Köken Bilgisi)