DOLAR

32,9478$% 0.14

EURO

35,8140% -0.18

STERLİN

42,5142£% -0.11

GRAM ALTIN

2.550,09%0,61

ONS

2.406,68%0,44

BİST100

11.100,76%-0,64

a

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Proje Örneği – GÖK TÜRKÇE (Orhun Alfabesi)

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI

PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı:GÖK TÜRKÇE (Orhun Alfabesi)
Alt Proje Türü:İnceleme
Alt Proje Alanı:  Kültürel Miras  
Alt Proje Amacı:Dil bir milletin en önemli kültür taşıyıcısıdır. Türklerin ilk alfabesi olan Göktürk alfabesinin günümüzde kullanabilirliğini incelemek ve bu alfabeyi insanlara tanıtmak istiyoruz.
Alt Proje Yöntemi:İnsanlara Göktürk alfabesini tanıtmak, okulumuzda Göktürk alfabesini eğlendirici ve bilgilendirici bir hale getirmektir. Renkli kâğıtlarla alfabenin harflerini yazıp daha sonra gelen kişilerin ismini Göktürk alfabesi olarak yazıp birleştirilecek. Yapacağımız proje öğrencilerin yanımıza gelerek bize isimlerini söyleyeceklerdir. Önümüzde Göktürk alfabesinin yazıldığı küçük kartlar vardır. Öğrencilerin isimlerine göre sıralayacağız. Ayrıca bilgisayara Göktürkçe font yükleyip bilgisayarda ziyaretçilerin isimlerini yazıp göstereceğiz, isteyenlere yazıcıdan çıktı alıp vereceğiz.
Alt Projeden Beklenen Sonuç:Bu alfabeyi proje ile sunmaktaki beklentimiz bu bilgileri ileriye taşımak, nesilden nesile Göktürk alfabesini aktarabilmek, taşıyabilmektir. Bunun sonucunda kişide tarihi izler bırakabilmek için Türklükteki en önemli alfabelerden birisi de Göktürk alfabesinin kıymetinin bilinmesidir. Kişide tarihin gelişimini görebilme, düşünebilme, yorumlayabilme özelliklerini geliştirir. Göktürk alfabesini insanlara ve çocuklara öğretmek ve eğlen celi hale getirmeyi hedefliyoruz ve umut ediyoruz.
Anket Çalışması Yapılacak Mı?:Hayır.
Anket Çalışması Yapılacak Mı?:Hayır.

Kaynak: http://efgan.net/

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Proje Örneği – Kültür Labirenti

HIZLI YORUM YAP