DOLAR

32,2033$% 0.06

EURO

35,0361% 0.06

STERLİN

40,9857£% 0.07

GRAM ALTIN

2.513,04%0,12

ONS

2.427,08%0,05

BİST100

10.739,57%0,90

a

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Proje Örneği – Türkilizce!

4006 – TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI PROJE BAŞVURU FORMU

Alt Proje Adı:Türkilizce!
Alt Proje Türü:İnceleme
Alt Proje Alanı:  Kültürel Miras  
Alt Proje Amacı:Türkçenin doğru kullanımını vurgulamak, yazım yanlışlarını ve yabancı sözcük kullanımını azaltmak. Bu yanlışlar dil kirliliğine ve bize miras bırakılan Türkçeyi yanlış kullanmamıza sebep olduğundan dolayı yapılan bu yanlışlar dilimizi kirletmektedir. Amacımız bu konuda insanları bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmaktır.  Nasıl bir insan kimliksiz yaşayamazsa bir toplumda dilsiz yaşayamaz ve o toplum yok olmaya mahkum olur.
Alt Proje Yöntemi:İlk olarak gazetedeki yazım yanlışlarını ve yabancı sözcükleri tespit edeceğiz. Daha sonra isimleri yabancı olan kafe, mağaza, market gibi yerlerin fotoğraflarını çekeceğiz. Eva, karton, yapıştırıcı kullanarak yanlışlar defterimizi oluşturacağız. Kestiğimiz yazım yanlışları, yabancı sözcükleri ve çekeceğimiz fotoğrafları yanlışlar defterine yapıştıracağız. Yanlışlar defterini  oluşturma amacımız konuyu somut bir hale getirmektir. Aynı zamanda da insanların kendilerini  test etme ve konuya hakim olmaları için küçük bir oyun hazırlayacağız.
Alt Projeden Beklenen Sonuç:Hazırladığımız bu projede insanların günlük hayatta yaptığı yazım yanlışları ve yabancı sözcük kullanımının azaldığını görmeyi umuyoruz. İnsanların dikkatini çekmeyi, bu konuda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Dilimizin ne kadar önemli bir dil olduğunu insanlara vurgulayacağız. Türkçe özellikle günümüzde İngilizcenin işgali altındadır. Dilimizin kimliğimiz olduğunu ve kimliksiz bir toplumun olmayacağını, olmadığı zaman o toplumun yok olacağına dikkat çekmek istiyoruz.
Anket Çalışması Yapılacak mı?:Hayır

Kaynak: http://efgan.net/

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TÜBİTAK 4006 Kültürel Miras Proje Örneği – Etimoloji (Kelime Köken Bilgisi)

HIZLI YORUM YAP